Expediční kamera 2023 Praha

Expediční kamera je filmový festival, který již od roku 2009 přináší do kin ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i domácí produkce. 13. ročník festivalu s dokumenty o cestování, dobrodružství i divoké přírodě proběhne i v kině Dlabačov.

 • 18:00 První blok:
  • Mallorca / Petr Neček, Milan Obrdlík / Česká republika / 16 min – Autenticky podaná zimní výprava na Mallorku v době omikronu skrze hledáček telefonu. S plnou polní po nevyšlapaných trasách největšího z Baleárských ostrovů. Deset dní a dva poutníci na ostrově, který si oblíbili nejen dávní piráti. Spaní pod širákem, krásné pláže a azurové moře. Nespočet výškových metrů a kilometrů v nohách. To vše pro jedinečná setkání, lidi a místa, z kterých se tají dech.
  • Strážci údolí sopky Tupungato / Patricio Goycoolea / Chile / 20 min / anglicky a španělsky – Film ukazuje neuvěřitelný výstup a sestup nejvyšší hory centrálního Chile na kole. Sopka Tupungato (6 570 m n. m.) je vzdálená jen 80 km od hlavního města Santiago de Chile, ale z důvodu špatné dostupnosti se toho o ní moc neví.
  • Nejdelší svatební cesta? / Peggy Marvanová a Adam Záviška / Česká republika 2021 / 25 min – Mladí dobrodruzi Peggy Marvanová a Adam Záviška o sobě mluví jako o normálních lidech, kteří prostě jen jdou za svými sny. Tímto způsobem si už na své konto stihli přidat takové úspěchy, jako třeba vítězství na slavném závodě Tour Divide (4500 km) nebo světové prvenství na zimní polární výzvě Lapland Extreme Challenge. Jejich motto zní „Veliký cíl dává životu velký smysl.“
  • Madagaskar –⁠ ostrov duchů a kouzel / Daniel Mackerle / Česká republika 2019 / 46 min –⁠ Dokument zachycuje pátrání po údajné záhadné bytosti jménem kalanoro, žijící v odlehlých místech ostrova Madagaskar. Tento tvor má podle domorodců magickou moc, nadpřirozenou sílu a telepatické schopnosti. Obyvatelé Madagaskaru v něj věří a mají k němu velký respekt. Členové expedice se zúčastní několika obřadů, tak zvané tromby, na vyvolávání této chlupaté, asi metr vysoké bytosti.
 • 20:00 – 20:30 přestávka
 • 20:30 Druhý blok:
  • Ticho / Reinis Kaspars / Kanada / 9 min / anglicky – Občas toho začnete mít dost a potřebujete utéct někam, kde nezáleží na tom jak efektivní jste dnes byli a kolik jste toho splnili. Film sleduje Reinise, který strávil dva týdny ve švýcarských Alpách. Každý den chodil nahoru a dolů, plaval v mrazivých vodách a hlavně trávil čas sám se sebou.
  • Dovolená na Baffinově ostrově / Erik Boomer, Sarah McNair-Landry / Kanada 2022 / 12 min –⁠ Hledáte romantickou dovolenou? Zkuste Baffinův ostrov. Pamatujte: expedice je to samé jako dovolená, záleží jen na vašem přístupu. Erik Boomer a Sarah McNair-Landry se ve filmu vydávají na odvážnou 45 denní expedici na odlehlý Baffinův ostrov, aby hledali skály, na které by se dalo vylézt a neprozkoumané řeky, které by se daly sjet.
  • Vznešená / Eddie Bauer / USA 2022 / 15 min –⁠ Efektivní komunikace je výzva, které čelí každý horolezec. Je to sport, který vyžaduje intenzivní soustředění, spolupráci a překonání strachu. Pro neslyšící horolezkyni Sonyu Wilson jsou komunikace a komunita životně důležitými. Elevated je neverbální film sdílející Sonyinu zkušenost neslyšící ženy a horolezkyně pracující na překlenutí propasti mezi neslyšícími komunitami a outdoorovým průmyslem.
  • Divoké vody / David Arnaud / Francie / 86 min / francouzsky – Objevte příběh jedné z nejúspěšnějších kajakářek své generace – Nourie Newman. Filmovému režisérovi Davidu Arnaudovi se podařilo poodhalit Nourii jako nikdy předtím. Zjišťujeme, že zápasí s věcmi které občas ovlivňují i její sportovní výkony a možnosti posouvat své hranice.

Vstupenky je možné zakoupit na každý blok zvlášť či za zvýhodněnou cenu dohromady.

2D
DOLBY DIGITAL 7.1
Žánr

Cestování, Filmové festivaly, Projekce, Sport