Limonádový Joe aneb Koňská opera

Dokonalý pistolník Limonádový Joe se poprvé objevil v cyklu povídek, které Jiří Brdečka psal pro týdeník Ahoj na počátku okupace. Parodoval v nich především populární literární příběhy z Divokého západu, jež od třicátých let vycházely v oblíbené edici Románů do kapsy. Stejného hrdinu, avšak v pozměněném ději, Brdečka s úspěchem uplatnil i ve stejnojmenné divadelní hře a románu. Společně s Oldřichem Lipským se později rovněž podílel na filmovém scénáři. Vznikla tak originální komedie parodující především klišé a schematické postupy westernů.

Režisér snímku Lipský projevil velkou odvahu při výběru námětu. V době, kdy se film realizoval, se v českých kinech až na výjimky nepromítaly americké kovbojky už téměř čtvrt století a mnozí diváci tak dobře neznali parodované téma. Podrobná znalost předválečných westernů je však patrná na práci autorů, kteří se nechali inspirovat nejen tzv. koňskými operami (béčkové, sériově vyráběné kovbojky se zpívajícím hrdinou), ale i obdivem ke klasickým filmům tohoto žánru, v nichž se odrážela původní atmosféra z dob dobývání amerického Západu.

S úmyslem co nejvíce přiblížit Joea originálním hollywoodským předlohám kladl Lipský důraz na realistické detaily, které umocnil virážováním filmového materiálu a doprovodnou hudbou ve stylu amerických westernů. Postavy vycházející z tradičních schémat kovbojek jsou parodovány především hypertrofizací jejich charakterů. Hrdinové se dostávají do situací, které jsou obdobně přehnaně nereálné a groteskně-absurdní, jako ony samy. Svižné tempo snímku umocněné situační komikou, vtipnými dialogy a písněmi zajistilo filmu nejen nebývalý divácký úspěch, ale i řadu filmových cen, například Stříbrnou mušli a cenu Fipresci na festivalu v San Sebastianu.

2D
DOLBY DIGITAL 7.1
Žánr

Český, Dobrodružný, Komedie, Muzikál

Délka

93 min.

Rok výroby

1964

Režisér

Oldřich Lipský

Účinkují

Miloš Kopecký, Rudolf Deyl Ml., Karel Fiala