Mulholland Drive

Původně neúspěšný pilot Lynchova stejnojmenného televizního projektu se díky zásahu francouzských producentů stal nakonec zatím autorovým nejkomplexnějším filmovým dílem. Začínající herečka Betty (Naomi Wattsová) přijíždí do Hollywoodu. Její příběh balancující na hraně vzrušeného očekávání a obav z neúspěchu se nečekaně prolne s klasickým hollywoodským filmovým klišé; samotu Betty naruší neznámá femme fatale trpící ztrátou paměti (do té doby neherečka Laura Harringová). Společnými silami se snaží vrátit tajemné krásce paměť a Lynch při tom mistrně každou nalezenou indicii doplňuje novou otázkou zpochybňující motivaci obou titulních postav i tajemných cizinců a komických figurek, na které hrdinky při svém amatérském pátrání narazí.

David Lynch v Mulholland Drive vítězí na dvou protikladných frontách. Asociativní snovou logikou narativu navazuje na svá starší nespoutaná díla Mazací hlava a Lost Highway, ale zároveň předkládá i precizní psychologickou, na zbytku děje poměrně autonomní, a tragickou charakterovou studii Betty. Vedle fantastické kamery Lynchova častého (nedoceněného) spolupracovníka Petera Deminga a hereckých výkonů všech představitelů (včetně epizodních postav) zaujme jeden z nejlepších filmů posledních dvou desetiletí zejména hyperrealistickou a do nejmenších detailů promyšlenou výpravou Jacka Fiskea.

2D
DOLBY DIGITAL 7.1
Žánr

Drama, Mysteriózní, Romantický, Thriller

Délka

147 min.

Rok výroby

2001

Režisér

David Lynch

Účinkují

Naomi Watts, Laura Harring, Ann Miller, Dan Hedaya, Justin Theroux, Brent Briscoe, Robert Forster, Katharine Towne, Lee Grant, Scott Coffey, Billy Ray Cyrus, Chad Everett, James Karen, Lori Heuring