Porco Rosso

Kurenai no buta

V době mezi světovými válkami se v pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm neotesaného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík.

Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Zámek v oblacích, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Roso předložil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. Snímek vychází z Mijazakiho vlastního komiksu, jenž byl publikován v modelářském časopisu a kde režisér a kreslíř v jedné osobě prostřednictvím melancholických akvarelových kreseb vzdal hold svým oblíbeným letounům z dvacátých let dvacátého století. Ale až ve filmové verzi mohl plně vystihnout baletní půvab dobových leteckých soubojů.

Podobně jako v případě režisérova raného filmu Lupin III. – Zámek Cagliostro také tento snímek svým stylem mísícím dobrodružství, nadsázku a nezměrný šarm ústředního hrdiny asociuje klasické evropské dobrodružné snímky šedesátých let typu Černý Tulipán, Muž z Ria či Velký šéf. Při tom zůstává Porco Rosso věrný svému rodokmenu animačního studia Ghibli. To se již prvními Mijazakiho díly etablovalo jako vysoce ceněný a světově uznávaný specialista na rodinné animované filmy a dodnes svou vysokou kvalitou animace i mnohovrstevnatými vyprávěními posouvá laťku dětských příběhů vysoko nad standardy stanovené konkurencí.

2D
DOLBY DIGITAL 7.1
Žánr

Animovaný, Dobrodružný, Historický, Komedie

Délka

93 min.

Rok výroby

1992

Režisér

Hajao Mijazaki

Účinkují

Šúičiró Morijama, Akemi Okamura, Akio Ócuka, Jú Šimaka, Cunehiko Kamidžó, Akimasa Ómori, Daisuke Inoue, Ginzó Macuo, Mahito Cudžimura, Minoru Jada, Nobuo Tanaka, Osamu Saka, Tacujuki Džinnai, Jóko Sómi, Juzuru Fudžimoto, Ajumi Kida, Masajuki Inagaki, Reizó Nomoto, Kacujo Endó